PAYLAŞ
süleymaniye camii

1912 yılında kurulan Manisa’nın Demirci ilçesinde faaliyet gösteren halı fabrikası, tarihi camiler için özel cami halısı dokuyor. Özdağlar Sanayi Sitesi’nde kurulmuş olan bu halı fabrikasında üretilen cami halıları Süleymaniye, Ortaköy, Selimiye, Ulu Cami gibi ülkemizin dört bir tarafında bulunan tarihi camilere gönderiliyor. Uzun seneler kullanılabilmesi açısından gerekli aşamalardan geçirilen halılar, tarihi camilerin mimarisine uygun desen ve renklerde üretilmektedir.

Kurumun ortaklarından ve desen konusunda uzman olan Ali Rıza Özkul, yaptığı açıklamalarda el dokuması şeklinde başlayan üretimlerinin zamanla farklı aşamalardan geçtiğini ve teknolojik gelişmelere uygun olarak yapılan yeniliklerle bir asırdır halı sektöründe varolduklarını söyledi. Teknolojik gelişmelerin gerekliliğini dile getiren Özkul, 1950 yılında ilk yenilemeyi yaptıklarını belirterek, ilk halı dokuma makinesini alabilmek için Sanayi Bakanlığı’na başvurduklarını ve Sanayi Bakanlığı’nın da dokuma tezgahı yapan ülkelerdeki firma listesini kendilerine gönderdiklerini söylüyor. Almanya’dan 1952 yılında ithal ettikleri dokuma tezgahının Türkiye’nin ilk dokuma tezgahı olduğunu söyleyen Özkul, ilk kurulumu Demirci’de elektrik olmadığı için İzmir’in Tepecik ilçesine kurduklarını belirtiyor. İlk cami halısını Demirci için yaptıklarını ve 1960 yılında Sultanahmet Cami için 7 saf kırmızı seccadeli bir halı döşediklerini de sözlerine ekliyor.

Özkul 1980 yılına kadar her çeşitte halı ürettiklerini ancak daha sonra sadece cami halısına yöneldiklerini de belirtiyor. % 100 yünden ürettikleri cami halısında kalitenin önemini vurguluyor. Cami halısı uzun seneler kullanılabilir olmasını sağlayan özel teknikler kullandıklarını şöyle anlatıyor; “Halının kaynağı olan yün boyama için farklı bir teknik uygulamanın yanında secde sırasında diz yerlerinde oluşabilecek tahribatı engellemek için halı tüylerinde buharlı bir işlem yaparak kıble yönüne yatırıyoruz. Böylece halıda deformenin oluşmamasını ve uzun yıllar kullanılmasını sağlıyoruz.”

Ali Rıza Özkul tarihi camilerin mimarisini göz önünde bulundurarak desen uyguladıklarını da söylüyor. Babalarından gelen bilgi ve becerileri kullanarak tarihi camilerde özel desen uygulamasını gerçekleştirdiklerini dile getiriyor. Örnek olarak da Şehzade Camii’nde yaptıkları, dört tarafına bordür motiflerini ve kubbenin altına denk gelecek biçimde uyguladıkları göbek motifini gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here