PAYLAŞ
cami temizliği

Camiler hem İslam dini açısından hem de kültürel açıdan oldukça önemlidir. İbadet etmek isteyen binlerce kişi her gün camileri ziyaret eder. Çok kalabalık bir kitleye hitap eden camilerde gürültü kirliliğini azaltmak amacıyla Batman’da yeni bir uygulama başlatıldı. Batman’ın Fatih Mahallesi’nde bulunan Şeyh Hüseyin Camisi’nin duvarına oluşan gürültü kirliliğini engellemek amacıyla bir yazı asıldı. 2 yıl önce ibadete açılan Şeyh Hüseyin Camisi’nin Medya İletişim ve İlahiyat Fakültesi mezunu imamı Ahmet Gökçe’nin başlattığı bu uygulama ile telefonla camide konuşanlar hedef alındı. Bu uygulamadan sonra camide telefonla konuşarak gürültüye neden olan kişiler cami halısı temizliği yapacak.

Batman’da Bir İlk

2 yıl önce ibadet eden kişilerin hizmetine açılan Batman’ın Fatih Mahallesi’ndeki Şeyh Hüseyin Camisi’nde gürültüden oluşan kirliliği engellemek amaçlı başlatılan uygulama devamlılığını sürdürüyor. Bu uygulama 6 ay önce Şeyh Hüseyin Camisi imamı Ahmet Gökçe tarafından başlatıldı. Ahmet Gökçe, caminin zemin katının taziye evi olarak kullanıldığını ve taziye evinin boş kalmadığını belirtti. Gökçe; “Çok kalabalık olan taziye evinde namaz vakitlerinde gürültü kirliliği oluşuyor. Özellikle çalan cep telefonlarına ve konuşanlara yönelik cemaat tarafından gelen şikayetler üzerine bu uygulamayı başlattık. Telefonla konuşmanın cezası cami halısı temizlemek ya da isteyen kişiler için bu ceza 50 TL’ye dönüşüyor” dedi.

Cami İhtiyaçları İçin Para Cezası

Özel Avis İlahiyat Fakültesi mezunu, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Medya İletişim ile İş Güvenliği bölümünü bitiren imam Ahmet Gökçe, Arapça ve Türkçe tercümanlığı da yapıyor. 4 fakülte bitiren imam Gökçe, camiye getirilen bu uygulamanın Batman’da bir ilk olduğunu söyledi. Farketmeden namaz vakitlerinde cep telefonları çalan ve konuşan kişileri uyardıklarını ve caminin giriş kapısına herkesin görebileceği biçimde uyarı yazıları astıklarını söyledi. Bu sebeple telefonlarının çalmasını engellemeyen kişilerin cami halısı temizliğine ya da 50 TL olan para cezasına katlanmak zorunda olduklarını da belirtti.

Caminin giriş kapısındaki panoya “cami içinde telefonu çalan ya da telefonla konuşanın cezası cami halısı süpürmektir. Ceza 50 TL para cezasına dönüştürülmektedir.” yazısı asıldı. 50 TL para cezasının cami ihtiyaçları için olduğunu söyleyen Ahmet Gökçe, bu uygulamayı diğer ibadethanelerin de uygulamasını istediklerini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here