PAYLAŞ
kadir gecesi

Hicri Takvimin 9. ayı Ramazan ayıdır. Kadir Gecesi; Ramazan ayının 27. gecesine denk gelmektedir ama Kadir gecesi aslında Ramazan’ın son 10 günü içinde bizim kesin olarak bilemediğimiz bir gündür. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) bu konuda ‘Siz Kadir Gecesi’ni Ramazan ayının son on günü içinde tek rakamlı günlerde arayınız’ diyerek gününün kesin olarak belli olmadığını bize belirtmiştir. Kadir Gecesi olan gün denizlerin suyu tatlı olur, hava huzurludur ne çok yağışlı ne çok sıcak ne de çok soğuktur.

Kadir gecesi Allah, Kuran’ı Kerim’in ayetlerini (Alak suresinin ilk ayetleri) Cebrail aracılığı ile Hz. Muhammed’e gönderilmiştir. Bu yüzden insanlık için bir dönüm noktası teşkil ettiği için Kadir Gecesi çok büyük ve kutsal bir gecedir. Sema kapılarının dualar için açıldığı ve tövbelerin kabul edildiği gecedir. Bu gece, Kur’an-ı Kerim’de şöyle tanımlanmıştır;

“Doğrusu biz Kur’an-ı Kadir Gecesi’nde indirmişizdir. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Kadir Gecesi’nde Hangi İbadetler Yapılır?

Kadir Gecesi duaların arşa çıktığı, daha çabuk kabul edildiği ve sevapların 8000 kat fazla sayıldığı bir gecedir. Bu gecede;

 1. Kur’an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, Allah’ın sözüne olan sevgi, saygı ve bağlılık güçlendirilmelidir.
 2. Namaz borcu olan kişiler, nafile namazı kılmadan önce kaza namazı kılmalıdır. Mümkünse camilerde, cami halısı üzerinde yüzlerce kişi ile birlikte kılınmalıdır.
 3. Peygamberimize salât-ü selâm getirilmeli ve şefaatini umut ederek ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir.
 4. Tefekkür edilmelidir. Allah’ın yarattıkları, günahlar, azaplar, sevaplar, akıl ile doğru düşünülmelidir.
 5. Bol bol zikir çekilmeli ve evrad ü ezkarda bulunulmalıdır.
 6. Küs olduğumuz insanlarla barışmalı ve elimizdeyse küsleri barıştırmalı, gönüller alınmalı ve üzgün yüzler güldürülmelidir.
 7. Üzerimizde hakkı olan kişilerden haklarını helal etmeleri istenmelidir.
 8. Günahlara samimi bir şekilde, kalben tövbe edilmeli ve suçların affedilmesi dilenmelidir.

Kadir Gecesi İle İlgili Ayet ve Hadisler

 • Biz Kur’an-ı kutlu bir gecede indirdik.
 • Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kutsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibadet ve takatle geçiren kimsenin -kul hakkı hariç- geçmiş günahları bağışlanır.” (Müslim, Müsâfirîn, 175)
 • Kadir Gecesi ile ilgili rüyalarınızın, ramazanın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir Gecesi’ni arayan onu ramazanın son yedi gecesinde arasın!” (Buhârî, Leyletü’l-kadr 2,
 • Âişe radıyallahu anhâ şöyle buyurdu: Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem geceleri ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi. (Buhârî, eyletül-kadr 5)

2017 Kadir Gecesi Ne Zaman?

Ramazan ayının son on gün içerisinde gizli olduğuna inanılan Kadir Gecesi, bu yıl Ramazan ayının 26. gecesinde yani 21 Haziran Çarşamba günü idrak edilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here