PAYLAŞ
Halı Tasarım Yarışması

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenecek olan Halı Tasarım Yarışması başvuruları başladı. Bu yıl 11. kez düzenlenecek olan yarışma, halıcılık sanatının gelişmesine katkı sağlar. Aynı zamanda genç halı tasarımcılarının keşfedilmesine ve halı sektörüne canlılık ve süreklilik kazandırmaya yarar. Ülkemizin en kapsamlı halı tasarım yarışması olan bu yarışma sayesinde genç ve yetenekli tasarımcılar kendilerini ifade etme şansı yakalıyor.

Her yılın belli zamanlarında düzenlenen ve geleneksel hale gelen bu yarışmaya bugüne kadar 640 katılım oldu. 80 tasarımın ve 24 kazananın olduğu yarışma cami halısı desenlerine de yenilikler katmıştır.

İHİB Halı Tasarım Yarışmasına Kimler Başvurabilir?

 1. Ülkemiz sınırları içerisinde ya da yurtdışında eğitim gören T.C. ve K.K.T.C. vatandaşları,
 2. Üniversitelerde önlisans, lisans, yüksek lisans bölümlerinin herhangi bir tanesinde eğitim görmekte olan ya da en fazla 5 yıl önce üniversiteden mezun olmuş olan bireyler,
 3. Daha önceki yıllarda düzenlenen halı tasarım yarışmalarında ilk 3’e girmeyen herkes yarışmaya katılabilir.

Ayrıca;

 1. İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri çalışanlarının yakınlarının yarışmaya katılması yasaktır.
 2. Jüri üyelerinin yakınlarının ve jüri üyelerinin çalıştığı kurumda çalışan kişilerin yarışmaya katılması yasaktır.
 3. Yarışmaya katılan tasarımların son 5 yılda farklı bir yarışmada dereceye girmemiş olması gerekir.
 4. Sanatta yeterlik doktora öğrencileri ile öğretim elemanlarının yarışmaya katılması yasaktır.

Başvuruların 2 Haziran 2017 tarihine kadar elden, posta ya da kargo aracılığıyla İTKİB’in adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Adres: Çobançeşme Mevkii, Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok Yenibosna – Bahçelievler / İSTANBUL

İHİB Halı Tasarım Yarışması Kaç Aşamadan Oluşur?

İHİB Halı Tasarım Yarışması üç aşamada gerçekleşir. İlk aşama 6 Haziran 2017 tarihinde yapılacaktır. Gönderilen dosyalar jüri tarafından incelenecek ve ikinci aşamaya geçen dosyaların sahiplerine internet veya telefon aracılığıyla iletişim sağlanacaktır.

İkinci aşama 9 Haziran 2017 tarihinde yapılacak ve bu aşama sözlü olacaktır. Her yarışmacının 4 dakika sunum yapmasına izin verilecek ve 8 tasarım finale taşınacaktır.

Üçüncü ve final aşaması 6 Ekim 2017 Cuma günü gerçekleşecektir. Finalistler tasarımları arasından istedikleri bir tasarımı seçerek bu halının üretimini gerçekleştirmelilerdir. Finalde bu halılar jüriye sunulacak ve birinci seçilecektir.

İHİB Halı Tasarım Yarışması Ödülleri

11. İHİB Halı Tasarım Yarışması ödülleri şunlardır;

 1. Birinciye; yurtdışında gerçekleşecek fuarlara 3 gün ziyaret, 10.000 TL, dizüstü bilgisayar, 6 aylık yabancı dil kursu bedelinin tamamı
 2. İkinciye; yurtdışında gerçekleşecek fuarlara 3 gün ziyaret, 7.500 TL, dizüstü bilgisayar, 6 aylık yabancı dil kursu bedelinin tamamı
 3. Üçüncüye; yurtdışında gerçekleşecek fuarlara 3 gün ziyaret, 5.000 TL, dizüstü bilgisayar, 6 aylık yabancı dil kursu bedelinin tamamı
 4. İlk 8’e kalan tüm finalistlerin 6 aylık yabancı dil kursu bedelinin tamamı İHİB tarafından karşılanacaktır. Ayrıca dijital çizim tableti ve kalemi hediye edilecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here