PAYLAŞ
cami halısı

İslam dinine mensup olan bireylerin, ibadet etmeleri için kullandıkları yerlere camii ismi verilir. Camiler, Müslümanlar açısından hem kültürel hem de dini anlamda büyük bir değere sahiptirler. Kültürel değer taşıyan camiler hem yerli hem de yabancı olmak üzere milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Özellikle Osmanlı döneminden kalan, ünlü mimarlar tarafından inşaa edilen camiler pek çok kişi tarafından merak uyandırır. Dini değeri olan camiler ise her gün binlerce kişinin ibadetlerini yerine getirebilmeleri için kullanılır.

İster dini ister kültürel olsun, bütün camiler için seçilecek olan cami halılarının belli başlı özelliklerde olması gerekir. Çünkü cami halıları kalitesiz olursa insan sağlığına dahi etki edebilir. Halılarda yer edinen bakteriler, tozlar ve çeşitli mikroorganizmalar insan sağlığına etki eden düzeyde olabilir. Bu nedenle cami halısı seçerken iplik türlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Yoğun kullanımı bulunan cami halılarında yün ve akrilik tercih edilmelidir. Çünkü bu tür halılar, toz tutmama, alev almama, güneşten etkilenmeme gibi özelliklere sahiptirler.

Ülkemizin pek çok yerinde halı üretimi yapan firma bulunur fakat cami halısı üreten ve bunu layıkıyla yapan çok az firma vardır. Bu firmalardan bazıları da Gaziantep’tedir. Gaziantep cami halısı firmaları Türkiye’nin dört bir yanına gönderdikleri halılarla bu sektörün öncülerinden olmuşlardır.

Gaziantep Cami Halısı Firmaları Nelerdir?

Dilek Halı

1981 yılında kurulan Dilek Halı, üretime tek mekikli tezgahlar ile başlamıştır. O günden bu yana değiştirdikleri ve günümüzde son teknolojiyle üretim yapan Dilek Halı; 35 farklı ülkeye ihracat yapmaktadır.

Adres: 2. Organize Sanayi Bölgesi 83211 Nolu Cadde No: 4-5 Başpınar / Gaziantep

Yağmur Halı

2013 yılında bir proje kapsamında, Sanayi Bakanlığı’nın desteğiyle kurulmuştur. AR-GE bakımından oldukça güçlü olan Yağmur Halı’nın ortakları arasında pek çok akademisyen yer almaktadır.

Adres: 2. Organize Sanayi Bölgesi 83234 Nolu Cadde No: 4 Şehitkamil / Gaziantep

Vipol Halı

Gaziantep cami halısı firmalarından biri de Vipol Halı’dır. ISO 9001 sertifikasına sahip olan Vipol Halı, pek çok camiye halı üretimi gerçekleştirmiştir.

Adres: 3. Organize Sanayi Bölgesi 83312 Nolu Cadde Başpınar / Gaziantep

Arya Halı

1982 yılında halı tasarım şirketi olarak faaliyet gösteren Arya Halı, 2012 yılından itibaren halı üretimi yapmaya başlamıştır. Sadece cami halısı değil, ev ve işyeri halısı konusunda da uzman olan firma Gaziantep cami halısı firmalarından bir diğeridir.

Adres: 4. Organize Sanayi Bölgesi 83414 Nolu Cadde No: 19 Başpınar / Gaziantep

Kafkas Halı

1950 yılında tekstil fabrikası olarak faaliyet vermeye başlayan Kafkas Halı, zamanla cami halısı üretimine de başlamıştır.

Adres: Organize Sanayi Bölgesi, Dülük Mahallesi, Başpınar / Gaziantep

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here