PAYLAŞ
cami halısı

Camiler, İslam dinine mensup kişiler için kutsal sayılan, ibadet yerleridir. Ülkemizde de camiler kutsal sayılmaktadır ve neredeyse 100 bine yakın cami bulunmaktadır. Hem kültürel hem de dini açıdan olan bu camiler, kültürel anlamda milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Özellikle İstanbul’da bulunan camiler, kültürel açıdan ana merkez niteliği taşır.

Hem dini hem de kültürel camilerde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan biri cami halısıdır. Cami halısı seçilirken, halının kalitesi çok önemlidir. Çünkü günde pek çok kişinin ibadet ve ziyaret etmek adına geldikleri camilerde en çok kullanılan alan cami halısının olduğu alandır. Zemine duvardan duvara döşenen cami halıları sık sık değiştirilemeyeceği için sık sık temizlenmelidir. Halılar, tüm zemini kapladığından yıkaması da zordur. Bu nedenle elektrik süpürgesi ile cami halısı nasıl temizlenir konusunu anlatacağız.

Elektrik Süpürgesi İle Cami Halısı Temizliği

Elektrik süpürgesi ile cami halısı temizleme esnasında, elektrik süpürgesini halının üstünde 7-8 kere ileri ve geri oynatmak gerekir. Halının düzenli bir şekilde vakumlanması halı iplerinin arasında kalan tozları alacak ve halının ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Halı ile kaplı zeminin haftada bir kere yavaş hareketlerle vakumlanması gerekmektedir.

Ayakkabıdan gelen kuru toprak tanecikleri varsa halının içine hemen girmeyecek, kısa bir süre halının üzerinde kalacaktır. Bu tanecikler iplik benzeri çöplerle beraber elektrik süpürgesi ya da el süpürgesi ile temizlenebilir. Bu şekilde halının yüzeyinde kalan tozları da temizlemiş olacaksınız. Ayrıca halının tüyleri de yüzeye çıkmış ise bunu da elektrik süpürgesiyle temizleyebilirsiniz.

Toz, toprak vb. pislikler hemen müdahale edilmediği durumda cami halısının dibine kadar girebilir. Halının dibine giren tozları temizlemenin en etkili yolu vakumlamaktır. Elektrik süpürgesi yardımıyla birkaç kere ileri – geri hareketlerle, halı temizliğini yapınız. Dik ve uzun saplı elektrik süpürgeleri halının dibinde bulunan tozları temizleme noktasında çok daha başarılıdır. Farklı bir çözüm olarak halı ağızlığı da kullanılabilir. Eğer süpürülmesi gereken bir basamak varsa ağızlık ya da fırça aparatı kullanmanızı öneririz. Dik bir süpürge kullanarak halının püsküllerine yaklaştığınız sırada ağızlığı, süpürgenin sapını aşağıya bastıracak şekilde kaldırın. Böylece hem ağızlığın püskülleri tutmasını engelleyecek hem de halının püsküllü kısımlarının temizlenmesini sağlayacaksınız.

Bu yöntemlerden yararlanarak cami halısının bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Hem hijyen hem de halının ömrü için oldukça önemli olan bu temizlik işlemini sık sık tercih etmelisiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here