PAYLAŞ
el dokuma halı

Camiler, Müslümanlar için kutsal sayılan ibadet mekanlarıdır. Bunun yanında Türkler için kültürel olarak da önem taşımaktadır. Yüzyıllar önce inşaa edilmiş ve varlığını sürdürmekte olan camiler, Türk kültürünün bir parçasıdır. Bu camiler sadece kültürel noktada hizmet veriyor gibi algılansa da dini açıdan da hizmet sağlamaktadır. Tarihi camilerin geçmişi, mimarisi, hatta içerisinde kullanılan avize ve cami halısıyla insanları kendine çeker. Yılda binlerce ziyaretçi alan bu camiler, bu özellikleriyle pek çok camiden farklıdır.

Tarihi camilerin halıları dahi el dokumasıdır. Bu da elde dokuma cami halısı üretilmekte midir sorusunun cevabıdır. Diğer camilerde kullanılan halılar, neredeyse her camide olduğu gibi makine halısıdır. Ancak bu tarz camilerde özellikle gelen turistlere görsel açıdan hitap edebilmek adına el dokuması cami halıları kullanılmaktadır. Elde dokuma cami halısı üretimi o kadar az sayıdadır ki bu tarz halılar antika halı niteliği dahi taşımaktadır.

Ülkemiz cami halısı üretimi konusunda oldukça iyi bir pazar alanıdır. Bu durumun bilincinde olan yurt dışı ülkeleri, kendi ülkelerinde inşaa ettikleri camilerde kullanmak adına ülkemizdeki firmalara sipariş vermektedirler. Özellikle Suudi Arabistan gibi ülkelere çok sayıda elde dokuma cami halısı gönderilmektedir.

Cami Halısı Elde Nasıl Dokunur?

Cami halısı belli bir tarzda ilme (düğüm) atılarak dokunur. İlme; halının havlı yüzeyini meydana getirir. Ülkemizde halı dokumacılığında kullanılan 2 farklı düğüm yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri Türk düğümü, diğeri İran düğümüdür.

Türk düğümü; gördes düğümü ve kapalı düğüm olarak da bilinir. Bu düğüm, halının her çift teline bağlanır ve uçlar iki telin arasından çıkarılır. Bu düğümle dokunan halılar daha dayanıklıdır ve daha uzun ömürlü olurlar. Halıda geometrik desenler kullanılacaksa bu yöntem ile dokuma yapılması gerekmektedir.

İran düğümü; ilk olarak İran’da kullanıldığı için bu ismi almıştır. Sine düğümü ve açık düğüm olarak da bilinir. Bitkisel motifli desenler kullanılmak isteniyorsa bu yöntem ile dokunması gerekmektedir. İran düğümünde; ilme ipliği ön veya arka çözgü teline bağlanarak, ilme ipliğinin diğer ucu diğer telin arkasından önüne geçirilerek serbest bırakılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here