PAYLAŞ
duvardan duvara halı

Duvardan duvara halılar; kullanıldıkları alanda bir duvardan diğer bir duvara kadar hiç boşluk kalmayacak şekilde döşenen halılardır. Bu tarz halılara halıfleks ismi de verilir. Oldukça gelişmiş bir sektördür ve dünya halı ticaretinin % 70’ini duvardan duvara halı ticareti oluşturur. Geniş bir ürün skalasına sahip olan bu halılar farklı renklerde, desenlerde ve dokulardadır. Bu nedenle evlerde ve ticari nitelik taşıyan mekanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Duvardan Duvara Halının Özellikleri Nelerdir?

İster evlerde ister kamuya açık yerlerde kullanılsın, bu halılar ahşap vb. yer döşemeleriyle karşılaştırıldığında birçok üstün özelliğe sahiptir. Bu halılar kullanıldıkları yerlerde konfor ve rahatlık sağlar, huzurlu ve sıcak bir ortam yaratırlar.

Her şeyden önce insan sağlığı ve güvenliği için olumlu etkileri vardır. Herhangi bir kayma ya da düşme durumunda oluşacak zararı en alt seviyeye indirir.

Duvardan duvara halıların temizliği kolaydır. Ev tipi yıkama makinelerini kullanarak kısa bir sürede bu halıları süpürebilir ve yıkayabilirsiniz. Ayrıca tozu hapsedici özelliği bulunan bu halılar sayesinde havadaki toz iplikler arasında kalır ve odadaki hava kalitesini en iyi seviyede tutar. Alman Alerji ve Astım Birliği duvardan duvara halıların hastalar açısından faydalı olduğunu açıklamıştır. Aynı zamanda bu halı türleri anti-bakteriyel yapıdadır. Bu da daha sağlıklı mekanların elde edilmesini sağlar.

Duvardan duvara halılar; evlerde, işyerlerinde, camilerde, otellerde, restoranlarda, bankalarda, hastanelerde vb. diğer kamuya açık mekanlarda kullanılabilir. Desen, renk ve doku konusunda sınırsız bir seçim hakkına sahip olabileceğiniz bu halılar, günümüzde ileri teknoloji ile üretiliyor. Bu halılardan maksimum fayda sağlanması isteniyorsa kullanım amacına göre seçilmelidir. Örneğin ticari bir mekanda kullanılacaksa uzman bir kişinin desteğiyle mekana uygun bir halının seçilmesi gerekmektedir.

Dünyadaki halı ticaretinin % 70’i bu halılardan oluşmaktadır. Bu konuda Belçika, Çin ve ABD öncü ülkelerdir. Türkiye duvardan duvara halı üretiminde bu ülkelerin gerisinde kalsa da günden güne bu konuya olan ilgi artmış seviyededir.

Duvardan Duvara Halı Kullanım Alanları

Duvardan duvara halılar kullanıldıkları yere göre iki kategoriye ayrılırlar.

  • Ev Kullanımına Uygun: Rahatlık hissine önem verilir. Renk ve desen istenildiği gibi seçildiğinden ev dekorasyonuna da uyum sağlar.
  • Yoğun Kullanıma Uygun (Kontrat Halılar): Dayanıklı olmasına önem verilir. Yoğun insan trafiği göz önünde bulundurularak üretilir. Leke tutmamasına, alev almamasına, anti-statik olmasına dikkat edilir. Genellikle otellerde, camilerde, alışveriş merkezlerinde, sinemalarda ve bankalarda kullanılır. Yoğun kullanıma uygun halılar evlerde kullanılabilir fakat ev kullanımına uygun halılar kamuya açık alanlarda kullanılamaz. Çünkü çok kısa bir sürede yıpranacak ve kullanılmayacak hale gelecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here