PAYLAŞ
eyüp sultan cami

İslam alemi için camiler oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hem kültürel hem dini açıdan önem taşıyan camilerden bir tanesi de İstanbul’da bulunan Eyüp Sultan Camii’dir. Her gün birçok ziyaretçiye kapılarını açan Eyüp Sultan Camii, Eyüp Belediyesi temizlik personelleri tarafından gül suyu ile güne hazırlanıyor. Her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Eyüp Sultan Camii her gün özel olarak temizleniyor ve gül suyu döküldükten sonra kapılarını açıyor. Bu özel temizlik çalışmalarında 12 kişilik bir personel grubu görev alıyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren Eyüp Sultan Camii’nin içini ve cami halısını temizleyen personel grubu, özel olarak hazırlanmış gül suyu esansını dökerek cami temizliğini tamamlıyor. Eyüp Sultan Camii’nin avlusunun ve meydanının da temizliğini yine Eyüp Belediyesi’ne bağlı olarak çalışmakta olan 40 personel yapıyor. Mermerlerin temizliği başta olmak üzere, cami avlusu, meydanı ve meydan çevresini 40 kişilik personel grubu haftanın her günü temizliyor. Yağmur veya kar yağışının olduğu günlerde özel olarak serilen cami halısı sayesinde de ziyaretçilerin kaygan zeminden etkilenmeden ziyaretlerini bitirmeleri sağlanıyor.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp Sultan Camii’nin sadece Türkiye için değil dünyadan gelen tüm ziyaretçiler için de büyük önem taşıdığını, bu yüzden ziyaretçilere duyulan saygıdan dolayı titizlikle çalıştıklarını belirtti.

Elazığ’da da Gül Suyu İle Temizlik

Gül suyu ile temizlenen camilerin diğer örneklerine de Elazığ’da rastlandı. Elazığ Belediyesi tarafından tüm camilerde temizlik çalışmaları başlatıldı. İbadet eden kişilerin, tasavvufta Peygamber Efendimizi simgeleyen gül kokusunun olduğu camilerde ibadet etmeleri sağlanıyor. Elazığ Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev alan personeller tarafından yapılan temizlik çalışmalarında öncelikle vakumlu temizlik makineleriyle bütün cami halısı yıkanıyor. Ardından püskürtme pompası ile gül suyu sıkılarak temizlik tamamlanıyor. Yine temizlik personelleri tarafından cami ve çevresinin de temizliği sağlanıyor. Taziye evleri ve abdest alma yerleri 80 dereceli buharlı temizlik aracı ile temizleniyor ve hijyen açısından tüm koşullar sağlanmış oluyor. Temizlik çalışmalarının ardından konuşan Kırklar Mahallesi Camii imamı, bu hizmetin ibadet eden vatandaşlar tarafından büyük takdir topladığını ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istediklerini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here