PAYLAŞ
camihalısı

Müslümanların en önemli ibadetlerinden birisi de namazdır. En önemli ibadethane yerleri de camiler. Camilerde kullanılan seccade ve cami halılarının seçiminde oldukça dikkat edilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen simgelerle karşılaşabilinir. Özellikle yurtdışından ithal edilen cami halısı ve seccadelerin üzerinde haç, domuz ve farklı birçok simge yer alıyor. İslam dininde haram olarak bilinen domuz vb. figürlerin cami halısına işlenmiş olması, ibadet eden kişileri zor duruma sokuyor. Seccadelerde, cami halılarında ve cami duvarlarındaki desenlerde görülebilen bu simgeler Müslümanların tepkisine yol açıyor. İstanbul’daki birçok camide bu simgelere rastlanıyor. Fakat cami halıları üzerindeki simgelerin domuza, Hristiyan papazlara ve haç işaretine benzemesi, cemaatin bu halılarda namaz kılınmaz diyerek farklı camilere yönelmesine neden oluyor.

Batman’da Cami Halıları Değiştirildi

Batman’daki bazı camilerde bulunan halıların üzerinde farklı simgelerin bulunması ibadet eden kişiler arasında tartışmaya yol açtı. Halılarda Hristiyan papazlara benzeyen motiflerin bulunduğunu söyleyen cemaat bu halılarda namaz kılmak istemediğini öne sürdü. Bazı camilerdeki halılarda papaz simgesinin olduğunu belirten cemaat şikayette bulundu. Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar, il merkezinde bulunan 10’a yakın camideki halıların değiştirileceğini söyledi. Bunun üzerine Batman’daki tüm cami halıları incelendi ve gereği yapılarak cami halısında değişikliğe gidildi.

İstanbul’da yaşayan cami cemaatinden Abdullah Avcı, bu durumu farkeden kişilerden. Abdullah Avcı; bu tarzdaki cami halısı figürlerinin Müslümanlık için uygun olmadığını ve namaz kılarken gözüne takıldığını ifade etti. Sadece bu yüzden düz cami halısı bulunan camileri tercih ettiğini söyleyen Avcı, bu seferde duvardaki desenlerin dikkatini dağıttığını söyledi. Cami duvarlarında da çok farklı figürlerin olduğunu ve cami derneklerinin bu konu ile ilgili duyarlı olmalarını istediğini ifade etti. Ayrıca cami hocasına yaptığı şikayet üzerine cami hocasının duyarlı davranarak cami halılarının tümünü değiştirdiğini söyleyen Abdullah Avcı, tüm cami hocalarının bu konuda duyarlı olmasını istediğini de belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here