PAYLAŞ
cami halısı

Camiler ibadet edilen yerler olduğundan günde yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilirler. Bu nedenle camilerde kullanılacak olan halıların seçiminde kaliteye çok dikkat edilmelidir. Cami halısı seçerken halının performansını anlayabilmek için ürün tanıtım sayfalarından yararlanılabilir. Bu tanıtımlarda kullanılan değerlerde halının kullanım yoğunluğuna göre halılar kategorilendirilir. Halı dayanıklığı genellikle 5 üzerinden değerlendirilir. Yoğun kullanıma uygun yerlerde 4-5 arası değere sahip halılar, kullanımın daha az olduğu yerlerde 2-3 arası değere sahip halılar seçilir. Halının yumuşaklık durumu, aşınmaya karşı direnci, kırışma oranı ve keçesi gibi fonksiyonlar halı kalitesini etkileyen kriterlerdir. Peki cami halısının kalitesi nasıl anlaşılır?

Cami Halısının Kalite Kriterleri

Halı Dokusu

Halının dokusu kullanılacak caminin mimarisini belirler. Seçilecek halının rengi caminin iç dekorasyonuna uygun olmalıdır. Desen seçiminde ise çok karışık olmayan modeller tercih edilmelidir. İbadet eden kişilerin dikkati dağılmayacak şekilde renk ve desen kullanımına dikkat edilmelidir.

Elyaf Çeşitleri

Cami halısında en çok kullanılan elyaf çeşitleri akrilik ve yündür.

Yün: Cami halılarında kullanılan elyaf türlerinden biridir. Diğer elyaf türlerine göre çok daha pahalıdır. Çünkü yumuşaklık hissi verir, bu da kullanıcıların beğenisini kazanmada bir etkidir. Ayrıca yün halılar leke tutmaz. Cami halısı için en önemli kriterlerdendir çünkü sürekli temizleme gerektirmez. Ayrıca aşınmaya karşı dayanıklıdır ve yün halıların birçoğunda alev almamazlık özelliği mevcuttur.

Akrilik: Yapay elyafların arasında en çok yüne benzeyen elyaf akriliktir. Yün halıya oranla daha ucuz olduğundan cami halısı seçiminde çok fazla tercih edilir. Kolayca yıkanabilir ve yıkanma sonucunda şekli bozulmaz. Güveye, yağa ve kimyasal maddelere karşı dayanıklıdır.

Hav Ağırlığı

Hav ağırlığı, metrekareye düşen elyaf ağırlığı ile ölçülmektedir. Elyaf ne kadar sıksa halının kalıcılığı ve performansı o kadar iyi olacaktır. Ancak halı ağırlığı fazla olan halıların fiyatı yüksek olacaktır. Bunun bilincinde olan satıcılar hav ağırlığını yüksek söyleyebilirler, bu yüzden bu aldatmacalara dikkat etmelisiniz.

Büküm

Eğer halının bir metre uzunluğundaki elyaflarının birbirine bükülebilme sayısı çoksa halı o kadar kalitelidir. Yüksek büküm sayısına sahip cami halıları düzleşme ve ezilmeye karşı dayanıklı olacaktır.

Yoğunluk

Halının yoğunluğunu belirleyen faktörlerden biri de halı elyaflarının ilmek sıklığıdır. Halıda ne kadar çok iplik kullanılırsa yoğunluk ve yüz ağırlığı artacaktır. Bu tarz halılar aşınmaya karşı dayanıklı olacaktır. Ayrıca halının yoğunluğu görünüşünün de iyi olmasını sağlar.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here