PAYLAŞ
cami halısı

Camilerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri cami halısının seçimidir. İbadet etmek amacıyla gelinen camilerde kişiler ibadetlerini halıların üzerinde gerçekleştirirler. Günde pek çok kişinin ibadet amacıyla geldiği camilerde halılar kalitesiz olursa pek çok probleme yol açabilir. Halıların hızlı aşınmaması, alev almaması, renginin solmaması, bakteri üretmemesi için en iyi tercih yün ve akrilik iplikten üretilen halılar olacaktır.

Gelişen teknoloji sayesinde makine halısı olarak üretilen cami halıları istenirse el dokuması biçiminde de üretilebilir. Peki cami halısının el dokuması olduğu nasıl anlaşılır? Cami halısının el dokuması olup olmadığını anlamak için tek yapmanız gereken halının arkasına bakmaktır. Makine halıları düğüm atılmadan yapılır. Yün veya akrilik lifler halıya makine ile konur ve halının arkası lateks kullanılarak sağlamlaştırılır. Halının arkası sert bir dokuda ve çapraz çizgi görüntüsünde olacaktır. El dokuması halılar da ise arka kısım düğümlerden oluşur. Halı deseni düğümler atılarak oluşturulduğundan bu halıların üretimi daha güç ve daha uzun zaman alır. Ancak el dokuması cami halıları diğer halılara oranla daha yüksek kalitedir ve daha uzun süre dayanacaktır.

Bir cami halısının kaliteli el dokuması olduğunu anlamak adına yün veya akrilik lifinin kalitesine bakmalısınız. Lifin uzunluğu, elastikliği ve parlaklığı önemli hususlardır. Halı ne kadar kalınsa o kadar kalitelidir algısı tamamen yanlıştır. Burada düğümlerin iyi atılmış olması önemlidir. Santimetrekareye düşen düğüm sayısı ne kadar çok halı o kadar kalitelidir. Eğer bir sayı vermemiz gerekirse santimetrekarede 180’den fazla düğüm atılmış olmalıdır.

El dokuması cami halısı alırken koyacağınız zemine göre farklılık göstereceğini unutmamalısınız. Çünkü halı talebinde bulunurken sadece lifleri göreceksiniz. Bu lifler bir araya geldiğinde daha koyu renge bürünecektir. Bu yüzden lif seçimi esnasında istediğiniz rengin bir ton açığını seçmenizi öneririz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here