PAYLAŞ
cami halısı temizliği

Cami, Müslümanların ibadet ettikleri yerdir. Camiler dini açıdan taşıdıkları önemin yanında kültürel açıdan da oldukça önemlidir. Bu nedenle ülkemizde camilerin mimarisine, cami halısı seçimine, cami avizesi modellerine ve daha pek çok malzemeye büyük bir özen gösterilir. Özellikle cami halısı seçilirken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta mevcuttur. Günde binlerce kişinin ibadet etmek amacıyla geldiği camilerde cami halılarının insan sağlığına zarar vermeyecek türde olması gerekmektedir. Kalitesiz cami halıları kiri, tozu vb maddeleri toplayacağından bakteri üretebilir ve ibadet eden kişilerin hastalanmasına sebep olabilir. Ayrıca cami halısı temizliğinin de sık sık yapılması gerekir. Peki cami halısı temizliği nasıl yapılır aşağıdaki başlıkta maddeler halinde açıklayacağız.

Cami Halısı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cami halısının daha uzun süre kullanılabilmesi ve dayanıklılığını koruyabilmesi için aşağıdaki tavsiyeler uyulması gerekmektedir.

 1. Cami halılarının üzerinde biriken tozların ipliklerin arasına yerleşmesini önlemek amacıyla elektrik süpürgesi yardımıyla temizliği yapılmalıdır. Ayrıca halıyı süpürürken ipliklerin ne yönde olduğuna dikkat edilmeli ve yavaş hareketlerle bakım yapılmalıdır.
 2. Eğer cami halılarının üzerinde ağır eşyalar yer alıyorsa, bu eşyaların yer aldığı bölgeyi temizlerken önce fırçalama yapılmalı, daha sonra dövme işlemi yapan elektrik süpürgesi kullanılmalıdır.
 3. Cami halısı temizliğinde su ve şampuanın aşırı miktarda kullanılmadığından emin olunmalıdır.
 4. Cami halıları yıkanmamalı, şampuan ile yapılan halılar su ile silinerek, hızlı bir şekilde kurutulmalıdır.
 5. Eğer halıların üzerine leke yapan herhangi bir madde dökülürse hızlı bir biçimde müdahale edilmelidir. Müdahale sırasında elektrik süpürgesi maksimum düzeyde çalıştırılarak lekenin emilmesi sağlanmalıdır. Ardından halı şampuanı ve su kullanılarak ve süpürme yönü baz alınarak temizliği yapılmalıdır.
 6. Cami halılarının soba ve benzeri araçlardan uzak tutulması gerekmektedir.
 7. Ayrıca halıların güneş ışığına maruz kalmadığından emin olunmalıdır.
 8. Cami halısı taşınırken ya da serilirken, sert, sivri ve kesici maddelerden uzak tutulmalıdır.
 9. Eğer halı küf yaptıysa amonyaklı su ile tampon yaparak temizleyiniz.
 10. Meyve ve gıda maddelerinden dolayı leke oluştuysa ılık su kullanınız.
 11. Ayakkabı boyası bulaştıysa; önce tinerle, sonra beyaz ispirto ile silip şampuanlayınız.
 12. Kan bulaşırsa soğuk su ile tampon yaptıktan sonra şampuanlamanız gerekmektedir. Ancak iz kalırsa amonyak ilave edilmiş su kullanmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here