PAYLAŞ
Cami Halısı Renkleri

Renk seçimi camilerde dört farklı etkiyi ortaya koymak için yapılır. Bu etkiler; ferahlık, sıcaklık, soğukluk ve ılıklıktır. Halı alırken seçeceğiniz renk, zemini vurgulamak isteyip istememenize bağlıdır. Cami dekorasyonunda zemini öne çıkarmak istemiyorsanız, cami halısının nötr renkte ve desensiz olmasında fayda vardır. Ayrıca gri renkli halılarda zemini ön planda tutmayacaktır.

Cami Halısı Renk Seçim Kriterleri Nelerdir?

Cami halısı renk seçim kriterleri üç farklı kategoride incelenir.

Sıcak, Ilık ya da Soğuk Renk Seçimi

Camilerde istenen alanın sağlanabilmesi için renklerin etkisi değerlendirilmelidir. Kuzey ve doğu kültürlerinde ılık renkler, güney ve batı kültürlerinde ise soğuk renkler kullanılmaktadır. Camileri daha ılık yapmak adına kırmızı, mavi vb renkler seçilmelidir ki cami halısı seçiminde en çok kullanılan renkler bunlardır. Camilerde tercih edilmemesi gereken renk seçenekleri ise sarı ve yeşil tonlarıdır. Çünkü bu tonlar soğuk renklere girer.

Açık, Orta ve Koyu Renk Seçimi

Açık renkler her zaman ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Koyu renkler ise rahatlatıcı ve sıcak etki yaratır. Orta tonlardaki renkler algımızda herhangi bir fark yaratmayan renklerdir. Açık renkler ışığı yansıtma özelliğine sahip olduğundan camilerin daha aydınlık olmasını sağlayacaktır. Fakat bu renkler kiri hemen göstereceği için camilerde tercih edilmemelidir. Çünkü camiler günde yüzlerce kişiye ev sahipliği yaptığından temizliği daha kolay renkler tercih edilmelidir. Orta renk tonlarını seçmek temizlik açısından çok daha uygundur.

Ayrıca unutmayın ki büyük halılar her zaman daha koyu görünür. Eğer küçük bir parça üzerinden renk seçimi yapacaksanız istediğiniz rengin bir açık tonunu seçmenizi öneririz. Çünkü cami zeminleri büyük bir alanı kaplar. Bütün zemini kaplayacak olan halılarda renk yoğunlaşacaktır. Bu yüzden seçtiğiniz halı ile zemine döşenen halıda ton farkı mutlaka olacaktır.

Donuk, Yumuşatılmış ve Parlak Renk Seçimi

Parlak renklerdeki halılar hareketlilik açısından uygundur fakat camiler daha sakin alanlar olduğu için, cami halısı seçerken tercih edilmemesi daha uygundur. Gri katılarak yumuşatılan renkler ise sakin ve uzun süre zaman harcanacak ortamlarda kullanılmalıdır. Yine bu halılarda camiler için pek uygun değildir. Cami halısı seçiminde en uygun renkler donuk tonlardır. Bu tonlar çok sık kullanılan yerler için uygundur çünkü renklerin kamufle edilmesini sağlar.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here