PAYLAŞ
cami halısı temizliği

Namaz ibadetimizi gerçekleştirdiğimiz, Allah’ın evi olarak tabir ettiğimiz camilerimizdeki halılar sağlığımız için büyük önem teşkil etmektedir. Cemaatin saf tutması için oldukça büyük bir özenle hazırlanmış cami halısı üzerinde zamanla kalabalığın etkisinden ötürü kirlilik oluşabiliyor. Bu kirliliğin temizlenebilmesi için profesyonel bir ekipten destek alınması gerekmektedir.

Şüphesiz ki insanlar camiye ibadetlerini yapmaya geldiklerinde abdestleri sayesinde temiz olarak geliyorlar. Bununla birlikte zaman zaman üzerinizdeki kıyafetlerin içerisindeki toz ve diğer bazı kirli durumlar halıların kirlenmesine, içerideki havanın bozulmasına sebebiyet verebiliyor. Her ne kadar ibadet eden kişiler bu duruma dikkat edecek olsalar da temizliğin imandan geldiğini bilmek ve bunun gerektirdiklerini yerine getirmemiz şarttır. Dolayısıyla camilerin temizliği ve cami halısının yıkanması durumu söz konusu olduğunda uzman bir ekipten işi bilen bir kişiden yardım almak gerekir.

Camilerde halıların temizliği oldukça hummalı bir çalışma sonunda gerçekleştirebilir. Özel sabunlar ve özel makinelerle birlikte halıları temizleme işlemi oldukça uzun bir zaman sürmektedir. Cami halısı zemine yapışık bir durumda olduğundan ötürü oradan söküp dışarıda temizleme gibi bir imkan bulunmadığından yerinde temizleme yapılacaktır. Dolayısıyla yerinde temizleme yapılırken cemaati namaz hakkından mahrum etmemek için bu işin hızlı ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Cami Halısı Nasıl Temizlenir?

Türkiye’nin birçok yerinde bulunan profesyonel halı temizleyicileri sayesinde sizlerde camilerimizin temiz tutulması için gerekli kişilerle görüşebilirsiniz. Genellikle camide bu tarz kararları imamlar vermektedir. Profesyonel bir ekibin camii temizlediğinden emin olmak cemaatin ibadet hakkına saygı göstermek oldukça mühim ve büyük sevaptır. Tüm bu sebeplerden ötürü insanların rahat bir şekilde namaz ibadetlerini gerçekleştirebilmesi, ve bu ibadetlerini son derece temiz bir ortam içerisinde yapabilmeleri adına cami halısı temizliğine büyük bir önem göstermenizi tavsiye ediyoruz. Halıların şeritli olması, zemine yapıştırılması ve çoğunlukla ülkemizde yünlü halı kumaşının tercih ediliyor olması daha dikkatli olmayı gerektiriyor.

Yünlü kumaştan yapılmış olan cami halısı temizliği için değişik kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallarla yapılacak olan temizlik işlemlerini profesyonel bir ekibin gerçekleştirmesi cemaatin sağlığı için son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. İnsanlar namaza geldiğinde secde pozisyonlarında halıyla bütünleşiyorlar. Haliyle burada toz toprak gibi maddeler bulunuyorsa cemaatin rahatsız olmasına, hasta olmasına sebebiyet verebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here