PAYLAŞ
cami halısı

Halı, insanların rahatlığı açısından zeminlerde kullanılmakta olan malzemelerdir. Cami halısı da camilerdeki zeminleri örterek, insanların daha rahat ibadet edebilmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Her gün binlerce kişi tarafından kullanılan cami halılarının temizliğine çok dikkat edilmelidir. Bu yüzden kolay temizlenebilir, dayanıklı, kaliteli, leke tutmayan, koku salmayan, rengi hızlı bir şekilde solmayan halıların camilerde kullanılması gerekir. Bu noktada akıllara cami halısı nasıl dokunur sorusu gelir. Çünkü makine dokuması olan bazı halılar oldukça kalitesiz olabilmektedir. Bu noktada cami halısı nasıl dokunur detaylı bir biçimde araştırılmalıdır.

Cami Halısı Nasıl Üretilir?

Teknoloji gelişince cami halılarının dokuma şekillerinde de değişiklikler yaşanmaya başladı. Önceden el dokuması olarak üretilen cami halısı şimdi makine dokuması şeklinde üretilmektedir. Ancak makine halıları da el halılarına benzer bir yapıda olan halı dokuma makineleriyle üretilmektedir. Makine dokumasında ilmekler düğüm şeklinde atılmaz. Atkı ipliklerinin arasına sıkıştırılan “U” veya “V” şeklindeki parçalardan oluşur. Makine halısı dokunurken, kumaşın sağlamlaştırılması ve halının yerde düzgün durması amaçlanır. Bu nedenle, keten ya da pamuk iplik çeşitleri tercih edilir. Makine halıları kumaş yapısına ve ilmeklerin elde ediliş biçimine göre kategorilendirilir.

Wilton Halı Dokuma Sistemi

Günümüzde en çok kullanılan halı tipi wiltondur. Halı dokumasında geliştirilen ilk sistem olduğundan kullanımı oldukça yaygındır. Telli çubuklu wilton halılarında, kesikli ya da kesiksiz ilmeklilerde, düşük ilmek yüksekliğinde sık yapıların dokuması yapılmaktadır. Jakar sistemler aracılığıyla desenler hemen değiştirilebilir. Bu özelliklere sahip olan çubuklu wilton halılar, yün halıların üretilmesinde gayet iyi özellikler gösterir. Yalnızca iki veya üç renkle yapılan çalışmalarda maliyette oldukça düşüktür. Bu halıların üretimi diğer sistemlerde üretilen halılara göre daha düşüktür. Çünkü desen ve renk seçenekleri sınırlıdır. Ancak farklı kesitlerdeki teller kullanılarak farklı ilme görüntülerine ulaşılabilir.

Yüz Yüze Halı Dokuma Sistemi

Dokuma makine cami halısı üretiminde en hızlı üretim yüz yüze dokuma sistemleri ile olur. Son yılların en fazla tercih edilen sistemidir. Bu sistem ile kesiksiz-ilmekli halı üretimi yapılmamaktadır. Ayrıca bukle görünümlü halı üretimi yapmak da mümkün değildir. Bu sistemin dezavantajları bunlardır. Ancak kalın atkılar kullanıldığında bukle görünümü olan sisal halılar üç ağızlı tezgahlarda dokunabilmektedir. Yüz yüze dokuma sisteminde ilmek yükseklik etkileri de verilmediğinden farklı görünüm elde edilmek istendiği zaman efekt iplikler kullanılmaktadır. Bu sistemde cami halısı desenleri jakar ile yapılır. İnce yük iplikler kullanılır ve farklı desenler elde edilir. Özellikle duvardan duvara halı üretiminde kalın sthraygam iplikler kullanılarak desenli bir halıya sahip olunabilir.

Aksminster Halı Dokuma Sistemi

Oldukça fazla sayıdaki renk ve desen seçeneği ile halı dokuma sistemleri arasında en çok tercih edilen sistem Aksminster’dir. Bu sistem sayesinde yün kilim, parça halı veya geniş yer halılarının üretimi yapılabilir. Tüm cami halıları neredeyse bu yöntem kullanılarak dokunur. Çünkü çeşit çeşit kullanılan iplikler sayesinde farklı desenlerde, istenilen renklerde halı üretimi yapılabilmektedir. Sağlam zemin örgüsü ve yün ilmeklerin kolay kesilmesi bu sistemin kullanılmasında büyük etkendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here