PAYLAŞ
cami halısı

Cami, Müslümanlar için hem dini hem manevi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizde tarihe tanıklık eden pek çok cami kültür gezileri kapsamında her yıl milyonlarca ziyaretçiye kapılarını açar. Camiler ibadethane olarak kullanıldıkları için cami içindeki temizliğe dikkat edilmelidir. Cami temizliğinin en önemli noktası cami halısı temizliğidir. Çünkü cami halısı gün içerisinde camide en çok kullanılan alandır. Cami halılarının temizliği bazı belediyeler tarafından gerçekleştirilmektedir. Temizliği sık sık yapılamayan cami halılarında ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yazının devamında cami halılarında dikkat edilmesi gereken noktaları okuyabilirsiniz.

Cami Halısı Kullanıcılarına Verilecek Tavsiyeler

 1. Halılar üzerinde biriken toz taneciklerinin hav ipliklerinin arasına ve halının tabanına yerleşmemesi için, belli zamanlarda elektrik süpürgesi kullanılarak süpürülmesi gerekmektedir.
 2. Hav iplikleri ağırlığı yüksek olan eşyalar altında kaldıysa, hav ipliklerinin ezilmesini engellemek amacıyla ilk yapılması gereken işlem fırçalama işlemi olmalıdır. Fırçalamadan sonra dövme işlemi yapan elektrik süpürgesiyle bölgenin süpürülmesi gerekmektedir.
 3. Halı süpürme işlemi, hav ipliklerinin süpürme yönünde yapılmalı ve yavaş hareketler kullanılmalıdır.
 4. Cami halısı temizliğinde kullanılacak su ve şampuan kullanımında aşırıya kaçılmamalıdır.
 5. Halı kesinlikle yıkanmamalıdır. Şampuan ile temizlendikten sonra su yardımıyla silinmeli ve hızlı bir biçimde kurutulmalıdır.
 6. Eğer cami halısının üzerine leke yapacak bir madde döküldüyse, anında yapılacak müdahaleler ile leke giderilebilir.
 7. Leke oluştuysa ilk olarak süpürgenin yüksek seviyesi kullanılarak emilim işlemi gerçekleştirilmelidir. Ardından su ve şampuan yardımıyla süpürme yönüne doğru hareket edilerek temizliği yapılmalıdır. Bu işlemlerden sonra kalacak nem elektrik süpürgesi ya da nemi alacak bir bez yardımıyla alınmalıdır.
 8. Leke çıkarma işlemi yapılmadan önce leke çıkarmadan kullanılacak olan kimyasal maddenin halının farklı bir yerinde denenmesi gerekmektedir.
 9. Temizlik işleminin yapıldığı alanda bulunan hav iplikleri, fırça ile dik duracak bir biçimde taranmalıdır.
 10. Cami halısı, soba gibi cihazlardan uzak tutulmalıdır.
 11. Halının direkt güneş ışığı alan yerlerden uzak tutulması gerekmektedir.
 12. Halıyı taşırken halının ıslanmasına, sert, sivri ve kesici maddelerden halının uzak tutulmasına özen gösterilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here