PAYLAŞ
Cami Halısı

Cami, Müslümanların ibadet ettikleri yerlere verilen isimdir. İslam dinine mensup olan kişiler ibadet etmek amacıyla camileri ziyaret ederler. Ülkemizde 80 binden fazla cami bulunmaktadır. Bu camiler; dini amaçla kullanılmasının yanında kültürel anlamda da kullanılmaktadır. Kültürel camiler, geçmiş dönemlerden günümüze kadar taşınan ve tarihi yansıtan camilerdir. Bu camiler yılda milyonlarca ziyaretçi alır.

Ülkemizde dini amaçla kullanılan camilerin miktarı daha fazladır. Çünkü bu camiler günde binlerce kişi tarafından, ibadetlerini gerçekleştirmek amacıyla kullanılır. Bu yüzden her ilde onlarca cami bulunur. Bu camiler kullanıma açılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaların en önemlisi cami halısı seçimidir. Çünkü cami halısı ne kadar kaliteli olursa o kadar uzun süre kullanılabilir. Günde pek çok kişi tarafından kullanılan cami halıları toz, bakteri ve daha birçok mikroorganizmanın saklandığı yuva haline gelir. Bu yüzden cami halısı temizliğine dikkat edilmelidir ve cami halısı seçerken, halının yapısının yün veya akrilik olduğundan emin olunmalıdır. Cami halısı temizliği yapıldıktan sonra eğer halı ıslak kalırsa kokuya neden olabilir. Peki cami halısı kokusu nasıl yok edilir?

Cami Halısı Kokusundan Kurtulun

Cami halısındaki kokuyu yok etmek için; 1 fincan kadar karbonat, 1 fincan kadar boraks, yarım fincan mısır unu ve 10 damla limon özü kullanılabilir. Öncelikle bu malzemelerin hepsini bir kapta karıştırın. Hiçbir pütür kalmayacak şekilde ezin. Ardından karışımın tamamını koku salan halının üzerine serpin. 1 saat hiçbir şey yapmadan bekleyin ve 1 saatin sonunda elektrik süpürgesi ile süpürün.

Cami halısındaki kokudan kurtulmanın bir diğer yolu da 2 avuç karbonatı alıp halıya serpmektir. Bu şekilde halınızı 2 saat bekletmeniz, 2 saatten sonra elektrik süpürgesi yardımıyla süpürmeniz gerekmektedir.

Eğer cami halısı küf ve mantar varsa, bunları da kolaylıkla temizleyebiliyorsunuz. Bunun için yarım su bardağı karbonat ile yarım su bardağı boraksı karıştırın. Ardından bu karışımı halınıza serperek 2 saat bekleyin. Daha sonra cami halısını süpürün, küf ve mantardan kurtulun.

Bu temizlik tüyoları sayesinde cami halılarının kullanım sürelerini artırmış olacak ve ibadet eden kişilerin sağlığını korumuş olacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here