PAYLAŞ
bayram namazı

Bayram; dini ya da milli açıdan önemi bulunan, her yıl kutlanan gün ya da günlerdir. Namaz ise İslamiyet’in şartlarından bir tanesidir. Namaz; insanın Allah ile buluştuğu, duaların arş-ü Sema’ya en yakın olduğu, Allah’ın kullarına farz kıldığı, huzurun diğer adıdır. Namaz günün belli vakitlerinde, abdest alınarak kılınan ibadettir. Kur’an-ı Kerim’e göre namaz kılmak Allah’ı anmak ve teslimiyet göstermektir. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere dini bayramların ilk gününde bayram namazı kılınır. Toplu bir biçimde camilerde, cami halısı yetmese de avlularda kılınan bayram namazları birlik ve beraberliğin göstergesi olarak kabul edilir. Peki bayram namazı nasıl kılınır? Aşağıdaki başlıkta adım adım açıklayacağız.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

İki rekat olan bayram namazı cemaat ile kılınır. Diğer namazlardan farklı olarak ezan okunmaz ve ikamet getirilmez. Ayrınca bayram namazının ilk rekatında üç, ikinci rekatında üç olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bun tekbirlere Zevaid ismi verilir. Bayram namazı şöyle kılınır;

 1. Önce “Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet edilir ve namaza durulur.
 2. İmam “Allahü Ekber” der, tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı biçimde tekbir getirerek ellerini önünde bağlar.
 3. Sonrasında imam ve cemaat sessizce “Subhaneke” duasını okur.
 4. Allahu Ekber diyerek tekbir alınır ve eller kulak hizasına kadar kaldırılarak yana bırakılır.
 5. Tekrar Allahu Ekber diyerek tekbir alınır ve eller kulak hizasına kadar kaldırılarak yana bırakılır.
 6. Üçüncü kez Allahu Ekber diyerek tekbir alınır ve eller kulak hizasına kadar kaldırıldıktan sonra önde bağlanır.
 7. İmam sessizce Euzu Besmele çeker. Ardından esli olarak fatiha ve bir sure okur. Cemaat imama uyduğu için imamı dinler.
 8. Sonra Allahu Ekber diyerek rükuya gidilir ve rükuda üç kez “Sübhâne Râbbiye’l-Azim” denir.
 9. Doğrulurken “Semi Allahu li-men hamideh” denir ve tam doğrulduğu sırada “Rabbenâ leke’l hamd” diyerek secdeye gidilir.
 10. Secdede üç kere “Sübhâne rabbiyel-a ‘lâ” denir ve Allahu Ekber denerek oturulur. İkinci kez secdeye gidilir, tekrar üç kere “Sübhâne rabbiyel-a ‘lâ” denir ve secdeden Allahu Ekber diyerek ayağa kalkılır.
 11. Böylece bayram namazının ikinci rekatına geçilmiş olur. İkinci rekat da birinci rekat gibi kılınır. Bu kez secdeden kalkılmaz ve ikinci kez secdeye gidildikten sonra tekrar oturulur.
 12. Oturulduktan sonra Allahu Ekber diyerek ” Ettehiyyâtü, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ” duaları okunur.
 13. Dualar bitince imamla birlikte önce sağa “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” ve sonra sola “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” denir.

Böylelikle bayram namazı sona ermiş olur. Bayram namazının bitiminde bayram hutbesi okunur.

Bayram namazlarında en merak edilen soru; bayram namazı saat kaçta sorusudur. Bu sorunun cevabı her il için farklı olduğundan net bir cevap vermek mümkün değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here